Podcast #116 – Kiirlaenud: probleem või kasulik tööriist?

Podcast #116

Saatejuht: Tere tulemast kuulama meie finantsteemalist podcast’i. Täna räägime teemal, mis puudutab paljusid Eesti inimesi – kiirlaenud. Kas need on vaid ajutine abi rahahädas või varjatud oht meie majandusele? Meil on täna stuudios finantsekspert ja 123laen OÜ esindaja, Martin Kask, kes aitab meil neid küsimusi lahti mõtestada.

Martin Kask: Tere, hea meel on siin olla ja rääkida sellest aktuaalsest teemast.

Saatejuht: Martin, alustame algusest. Mis on kiirlaen ja kuidas see erineb teistest laenuliikidest nagu krediidiliinid või väikelaenud?

Martin Kask: Kiirlaen on tavaliselt väikese summa laenamine lühikeseks ajaks. Erinevus peitub peamiselt laenu kiiruses ja lihtsuses, millega seda on võimalik saada. Võrreldes krediidiliini või väikelaenuga, mis nõuavad rohkem aega ja põhjalikumaid krediidikontrolle, on kiirlaenud kättesaadavamad, kuid sageli ka kõrgemate intressimääradega.

Saatejuht: Millised on peamised põhjused, miks inimesed kiirlaene võtavad?

Martin Kask: Enamasti võetakse kiirlaene ootamatute kulutuste katteks, näiteks kui auto vajab remonti või on vaja kiiresti arsti juurde pääseda. Samuti kasutatakse neid kiireteks ostudeks, kui raha on ajutiselt napilt.

Saatejuht: Kiirlaenud on nii kättesaadavad, siis mis on nende varjuküljed?

Martin Kask: Peamine risk on võlgnevuste kuhjumine. Kõrged intressimäärad ja lühikesed maksetähtajad võivad viia olukorrani, kus laenuvõtja ei suuda laenu õigeaegselt tagasi maksta, mis omakorda toob kaasa lisatasud ja võla suurenemise.

Saatejuht: Mida peaksid inimesed teadma enne kiirlaenu võtmist?

Martin Kask: Oluline on mõista kõiki laenutingimusi. Soovitan võrrelda erinevate laenupakkujate intresse ja lisakulusid. Samuti on tähtis hinnata oma maksevõimet realistlikult ja kaaluda alternatiive, nagu näiteks krediitkaardi kasutamine või väikelaen oma kodupangast.

Saatejuht: Kas on olemas soovitusi, kuidas kiirlaenu võtta soodsalt ja turvaliselt?

Martin Kask: Jah, kindlasti. Esiteks, kasutage võrdlusplatvorme, et leida parim pakkumine. Teiseks, lugege alati lepingu peent kirja ja veenduge, et mõistate kõiki tasusid. Kolmandaks, kaaluge laenukindlustuse võtmist, mis aitab katta laenumakseid, kui peaksite kaotama töö või sattuma muude rahaliste raskuste tõttu maksejõuetusse.

Saatejuht: Aitäh, Martin, et jagasid meiega oma teadmisi. Enne kui lõpetame, kas on midagi, mida sooviksid veel lisada?

Martin Kask: Tahaksin rõhutada, et kuigi kiirlaenud võivad tunduda kiire ja lihtsa lahendusena, tuleks alati kaaluda kõiki riske ja olla finantsiliselt vastutustundlik. Finantsotsuseid tehes on tähtis olla informeeritud ja ettevaatlik.

Saatejuht: Suurepärane nõuanne. Aitäh, Martin, et tulid ja rääkisid meile nii olulisest teemast. Ja aitäh kõigile kuulajatele, kes meiega täna liitusid. Järgmises episoodis jätkame arutelu finantstehnoloogia teemadel. Kohtumiseni järgmisel korral!

Outro muusika mängib


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga